BogTube.pl
Witamy
Login / Rejestracja

Prymas w Komańczy PL

URL

Nie lubisz tego filmu. Dziękujemy za głos!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


911 Wyswietleń

Opis

Prymas w Komańczy PL

Prymas w Komańczy – spektakl telewizyjny Sceny Faktu Teatru Telewizji z 2009 roku w reżyserii Pawła Woldana, opowiadające o pobycie kard. Stefana Wyszyńskiego w miejscu odosobnienia w klasztorze sióstr nazaretanek w Komańczy od października 1955 do października 1956.

Autor scenariusza oparł się na wspomnieniach Marii Okońskiej – założycielki „Ósemek” (Zgromadzenia Dziewcząt), paulina o. Jerzego Tomzińskiego i siostry Stanisławy Nemeczek, jak również na Zapiskach więziennych kard. Stefana Wyszyńskiego. Wykorzystane też zostały dokumenty zgromadzone w Instytucie Prymasowskim oraz materiały operacyjne MBP. Zdjęcia realizowano w Komańczy i na Jasnej Górze.

W przedstawieniu Sceny Faktu ukazano okoliczności powstania Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. Prymas Tysiąclecia przebywał w Komańczy, gdzie mogli go już odwiedzać biskupi polscy, najbliżsi współpracownicy i rodzina. W dramacie pojawiają się osoby związane z przygotowaniami jasnogórskich uroczystości, które miały miejsce 26 sierpnia 1956. Powstały w Komańczy program duszpasterski miał za zadanie obronę Polaków przed postępującą akcją komunistów, polegającą na zniewoleniu i terrorze. Śluby stały się momentem przełomowym w dziejach PRL. Na scenie pojawiają się takie postacie polityki jak: Władysław Gomułka, Zenon Kliszko, Władysław Bieńkowski czy Julia Brystigerowa.

Dodaj Komentarz

Zaloguj lub załóż konto aby dodawać komentarze.

Komentarze

Bądź pierwszym który skomentuje.
RSS